5 najpiękniejszych tras rowerowych na Mazurach

5 najpiękniejszych tras rowerowych na Mazurach

wg Krzysztofa Przyłuckiego, autora bloga mazurower.net

 

Dziś zdradzę Wam moje ulubione trasy rowerowe na Mazurach. Czy naprawdę są najpiękniejsze? Dla mnie tak – ale wiecie, to jak z kobietami, gusta bywają różne.

Ja preferuję dziką naturę, nawet jeśli oznacza to trudne podjazdy po piachu i leśnych ścieżkach, a okazjonalnie przedzieranie się po krzakach i błocie czy przeprawę przez strumień.

Jeśli wolicie płaski asfalcik – to szukajcie gdzie indziej. Nie macie ze sobą rowerów – nic straconego!

 

Sala weselna nad mazurskim jeziorem"

1. Na Piękną Górę koło Gołdapi (74 km). The Best of Mazury Garbate. Szeska Góra (najwyższa na Mazurach), rezerwat Cisowy Jar, miejsce zapomnianego objawienia, a na deser wjazd na Piękną Górę do kawiarni, która kręci się dookoła i oferuje niezwykłe widoki.

Zimą można tam śmigać na nartach, ale na rowerze jest nie mniej ciekawie. W Gołdapi można jeszcze zahaczyć o tężnie i odrestaurowaną wieżę ciśnień (z równie fajną kawiarnią i widokami).

Na tej trasie nie brakuje górek i różnicy wysokości. Idzie się zmęczyć, ale obłędne widoki w pełni to rekompensują. Jest dziko i odludnie: http://mazurower.net/na-piekna-gore/.

2. Wokół jeziora Śniardwy. 100 kilometrów po (w miarę) płaskim terenie, dookoła „mazurskiego morza”. Po drodze szczególnie polecam wspaniałe miejsca widokowe: Wysoki Brzeg, a zwłaszcza Szeroki Ostrów (największa wyspa na Mazurach, która jednak została połączona z lądem groblą). Stamtąd faktycznie prawie nie widać drugiego brzegu. Można też zwiedzić hodowlę koników polskich w Popielnie, przeprawić się promem, a następnie zażyć cywilizacji (i tłumów) w Mikołajkach. Ale trochę dalej znowu dziko – Łuknajno, rezerwat Czapliniec, Suchy Róg. Piękna trasa na cały długi dzień: http://mazurower.net/love-zdory/

3. Rano Żywy, wieczorem Zgon (84 km).
Po prostu musicie tam pojechać, dla samych nazw J. Poza tym ta trasa to taki trawers Mazur – z części dzikiej i dziewiczej do tłocznej i komercyjnej. Na początku sporo szutru i górek, ale im bliżej Zgonu, tym bardziej się wypłaszcza i asfaltuje. Po drodze przepiękne widoki, 12 jezior (w tym największe Śniardwy), najsłynniejsza mazurska rzeka Krutynia i Mazurski Park Krajobrazowy: http://mazurower.net/rano-zywy-wieczorem-zgon/.

4. Najczystsze powietrze i najlepsze kartacze w Polsce (78 km). Wyjątkowa, dzika Puszcza Borecka, z żubrami, wilkami i innymi rzadkimi gatunkami, Stacja Monitoringu Środowiska nad jez. Łękuk, gdzie jest najczystsze powietrze w Polsce, rezerwat Piłackie Wzgórza, grodzisko Jaćwingów. Ale także trochę trasy Green Velo, a na uzupełnienie kalorii bar Młyn w Baniach Mazurskich, zdobywca tytułu Mistrz Świata Kartaczy: http://mazurower.net/najczystsze-powietrze-i-najlepsze-kartacze-w-polsce

5. Wokół jeziora Kisajno i nie tylko (62 km). Na mojej liście nie mogło zabraknąć Sztynortu – kultowego miejsca żeglarzy, z jeszcze bardziej kultowym barem Zęza (że o sztynorckim pałacu z pięknym parkiem nie wspomnę). Ta trasa to przede wszystkim wspaniałe widoki na mazurskie jeziora – Kisajno, Dobskie, Dargin. To także stara dębowa aleja w Sztynorcie oraz wiele pięknych mazurskich dróg i dróżek. To oczywiście także Giżycko – twierdza Boyen, widokowa wieża ciśnień, spacerowe molo oraz mnóstwo barów i knajpek: http://mazurower.net/marzyc-dla-zaawansowanych/

Jeśli jesteś na Mazurach i nie masz własnego roweru, zapraszamy do naszej wypożyczalni! Szczegóły na temat opcji i cen oraz innych form rekreacji znajdziesz TUTAJ:

https://folwarklekuk.pl/aktywna-rekreacja/

Super pole namiotowe Mazury
Elektryczny rower na wycieczki po Puszczy Borekiej
Puszcza Borecka i Folwark Łękuk z lotu ptaka

Poprzednie

Następny