Mazury, Łękuk Mały, Giżycko atrakcje dla dzieci i dorosłych

Folwark Łękuk znajduje się w sercu Dzikich Mazur, w otulinie Puszczy Boreckiej nad urozmaiconym brzegiem jeziora Łękuk, gdzie według raportu Instytutu Ochrony Środowiska oddychamy najczystszym powietrzem w Polsce.

Mazury to nie tylko Giżycko! Sprawdź najciekawsze atrakcje dla dzieci oraz dorosłych znajdujące się w samym sercu Mazur, tuż obok Twojego Hotelu!

 

W 1707 roku, gdy Wilhelm Fleiszer stawiał pierwszy drewniany dwór w Łękuku, obok szumiała pierwotna Puszcza Borecka, pełna dzikiego zwierza, z królem Puszczy – żubrem na czele. Dziś, po ponad 300 latach, nadal możemy tu podziwiać te wspaniałe zwierzęta, obserwować szybujące wysoko bieliki i oddychać najczystszym powietrzem. Przy odrobinie szczęścia na puszczańskich szlakach spotkać można zwierzęta niezwykle rzadkie, w tym wilki, a nawet rysie. Puszcza Borecka jest ostoją ptasią w ramach sieci Natura 2000 – gniazduje tu aż 139 różnych gatunków ptaków. Z pobliskich pól i łąk dobiega klangor żurawi, a klekotanie naszych łękuckich bocianów to jeden z najmilszych dźwięków, jaki można usłyszeć tuż po przebudzeniu…

Folwark Łękuk leży na Dzikich Mazurach – niedaleko Giżycka, a jednak z dala od tłumów. To Mazury sprzed lat, z domami krytymi czerwoną dachówką, brukowanymi drogami i zapachem świeżo skoszonej trawy. Mazury bez bud z kebabem, straganów z plastikowymi pamiątkami i warkotu quadów.
Z większości pokoi widać jezioro Łękuk i Puszczę Borecką.
Z tarasu restauracji „Ogień i woda” – doskonałego miejsca do delektowania się aromatyczną kawą i podziwiania codziennego spektaklu zachodzącego słońca – można zejść od razu na plażę i zanurzyć w toń jeziora.

Staramy się w pełni (ale z należytym szacunkiem!) wykorzystywać bogactwo, które oferuje nam przyroda. Przygotowując posiłki dla gości korzystamy z produktów, które sami uprawiamy w naszym gospodarstwie rolnym albo kupujemy od okolicznych gospodarzy. Wykorzystujemy m.in. ekologiczne owoce, warzywa i zioła wyhodowane w tutejszym ogródku, samodzielnie tłoczony na zimno olej z własnego rzepaku oraz miód od pszczół zbierających nektar na pobliskich łąkach. U sąsiadów zaopatrujemy się w świeże ryby, mleko prosto od krowy, znakomite sery zagrodowe, jaja od wiejskich kur, syrop z mniszka lekarskiego, zbierane w Puszczy grzyby i jagody. Łękucki olej rzepakowy, miód i zioła stosujemy także do zabiegów i masaży w SPA

Modne dziś słowo „wellness” rozumiemy znacznie szerzej niż tylko jako moczenie się w wodzie z bąbelkami. Do Łękuka przyjeżdża się po energię życiową. Oderwać od wielkomiejskiej codzienności, korków i stresu, spojrzeć w głąb siebie, uzdrowić duszę i ciało. Jest coś takiego w powietrzu, w krajobrazie, w ludziach – że już po kilku godzinach pobytu tutaj zaczynamy wolniej chodzić, uważniej patrzeć, chłonąć wszystkimi zmysłami.
Jedni osiągają ten błogostan w naszej łaźni, wymasowani po intensywnym dniu spędzonym na rowerze, inni po paru kilometrach przebiegniętych w dzikiej Puszczy, jeszcze inni potrzebują popływać w jeziorze i poleżeć na plaży. Są też tacy Goście, którzy najbardziej potrzebują rozmowy i uwagi. Każdemu dajemy wolność wyboru i to, czego potrzebuje najbardziej.

W Folwarku Łękuk zapewniamy:

zdrowe powietrze *

zdrowe jedzenie (ekologiczne warzywa i zioła z własnego ogródka, jaja od wiejskich kur, mleko prosto od krowy, sery zagrodowe od sąsiada, świeże ryby, miód z łękuckiej pasieki, własny olej rzepakowy tłoczony na zimno), a wszystko przyrządzone na świeżo i według tradycyjnych receptur

czas na uzdrowienie i wzbogacenie relacji z bliskimi oraz nawiązanie nowych przyjaźni (w Łękuku dobrymi znajomymi zostało wielu sąsiadów z tego samego osiedla, którzy dotychczas mijali się obojętnie na ulicy).

 

* Źródło: “Roczna ocena jakości powietrza” w poszczególnych województwach za rok 2018 Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

 • Pył PM 10 (średnia roczna): Puszcza Borecka: 17 µg/m³  |Warszawa: 44 µg/m³  |  Kraków: 56 µg/m³

 • Pył PM 2,5 (średnia roczna): Puszcza Borecka: 12 µg/m³  |Warszawa: 25 µg/m³  | Kraków: 39 µg/m³.

Mazury, Łękuk Mały, Giżycko atrakcje dla dzieci i dorosłych

Wiatrak z XIX wieku w Grądzkich

6 km od Folwarku

Ten masywny, ceglany obiekt typu holenderskiego, pięknie wpisujący się w mazurski krajobraz, powstał pod koniec XIX stulecia. Niestety, podczas działań wojennych został zniszczony. Szybko go jednak odbudowano, by do końca lat 70 XX wieku mógł służyć miejscowej społeczności. Przez dłuższy czas wiatrak pozostawał zupełnym nieużytkiem.Od roku 1996 każdego lata odbywały się w nim „Wietrzne spotkania” inicjowane przez parę artystów – Zygmunta i Katarzynę Waraksów. W ramach corocznych spotkań organizowali koncerty poezji śpiewanej, spektakle teatralne i wystawy malarskie.

 Puszcza Borecka

2 km od Folwarku

Pagórkowaty krajobraz Puszczy Boreckiej przypomina małe Beskidy – to idealne miejsce na wycieczki rowerowe, spacery i biegowe wyprawy. Doskonałym pomysłem jest zwiedzanie Puszczy z lokalnym przyrodnikiem.

Puszczę Borecką wyróżniają unikatowe stanowiska roślinne oraz różnorodna fauna: 139 gatunków ptaków, w tym 128 objętych ścisłą ochroną gatunkową, około 15 wilków, co najmniej 1 ryś, kilkaset rogatych jeleni, łosi i saren oraz niekwestionowany król puszczy: żubr (pogłowie liczy około 100 osobników). Wiele wzniesień przekracza wysokość 200 m n.p.m. Najwyższym z nich jest Lipowa Góra (223 m n.p.m.). Pagórki pooddzielane są siecią bezodpływowych, zabagnionych obniżeń. W tych obniżeniach można spotkać wysokie i przejściowe torfowiska.

W dolinach między pagórkami płyną również okresowe i całoroczne strumyki. Oprócz tych niewielkich zbiorników wodnych na terenie Puszczy znajdują się liczne malownicze jeziora: Szwałk Wielki (217 ha), do którego dopływa Czarna Struga, Piłwąg, Łaźno, Litygajno, Szwałk Mały, Ciche, Łękuk oraz urokliwy Dubinek. Rzeźba terenu, z licznymi ciągami morenowymi, utrudnia gospodarkę rolną. Prawdopodobnie właśnie dzięki temu zachowały się tu pod lasami duże obszary gleb żyznych, będące siedliskami grądów.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolisku

14 km od Folwarku

Czynna:
1 maja – 30 września. Wstęp płatny – tylko na rezerwację.

Telefon kontaktowy: +48 87 421 70 45
Mapa i wskazówki dojazdu dostępne w recepcji.

 ZOO w Żywkach

21 km od Folwarku

Atrakcje:

 • Zwiedzanie MINI ZOO z możliwością karmienia
 • Korzystanie z placu zabaw
 • Fotografowanie zwierząt
 • Możliwość zakupienia pamiątek

Godziny otwarcia Mini ZOO: codziennie od 10.00 do 18.00

Telefon kontaktowy: 792 311 945

Zniszczony Most Kolejowy w Kruklankach

21 km od Folwarku

Zachęcamy do zboczenia z głównej trasy Wydminy – Kruklanki, by przystanąć w cieniu tzw. Zwalonego Mostu – wiaduktu kolejowego zawieszonego na rzeka Sapiną. W roku 1915, podczas I wojny światowej, wschodnie przęsło zostało wysadzone w powietrze przez oddziały rosyjskie.

Pod koniec wojny, wiadukt został odbudowany i przeszedł pewne prace modernizacyjne. Do końca II wojny światowej służył jako ważny element traktu kolejowego, łączącego Kruklanki (Kruklanken) z Oleckiem (Margrabowa). Wraz z zakończeniem II WŚ, tuż przed wycofaniem się wojsk niemieckich został ponownie zaminowany, ale z niewiadomych przyczyn nie został wysadzony. Jak głosi przekaz historyczny, detonator przeleżał nienaruszony w jednym z pobliskich bunkrów obserwacyjnych kilka miesięcy. Dopiero mieszkańcy, chcąc zapobiec dalszym grabieżom wysadzili wiadukt 8 września 1945 r.

Republika Ściborska – Osada Ekologiczna Ściborki

50 km od Folwarku

 • Muzeum Polarne
 • Muzeum indiańskie i Wioska Indiańska (okres letni)
 • Muzeum Marii Rodziewiczówny i książki „Lato Leśnych Ludzi”
 • Chata z Puszczy Boreckiej
 • Skansen chat traperskich
 • Galeria „U Olesia” – lokalne produkty na sprzedaż
 • Chata maszera
 • Hodowla psów zaprzęgowych (50 psów)
 • Koniki polskie
 • Pasieka pszczół z 1935 r. wraz z pasieką bartną
 • 200-letni, drewniany dom właścicieli.

Zwiedzanie z przewodnikiem – cały rok, o pełnych godzinach 10-17:00. Poza sezonem letnim (1.07-30.08) po wcześniejszej rezerwacji terminu.

TRASA KRÓTKA – do 1h : Muzeum Indiańskie i Polarne – Muzeum Marii Rodziewiczówny – Chata Maszera, Galeria u Olka – sklep z lokalnymi wyrobami – psy zaprzęgowe – ekologiczny ogród. Wstęp: 10 zł – osoba dorosła | 7 zł – dziecko 

TRASA DŁUGA – do 2h. :  j.w. + Skansen Chat Traperskich – Chatka z Puszczy Boreckiej – najstarsza zabytkowa czynna pasieka w Polsce wraz z pasieką bartną – Muzeum Koźliczaków i Marusów – ruska bania, gospodarstwo z 1778r., powstające ogrody ziołowe. Wstęp: 18 zł – osoba dorosła |  12 zł – dziecko.

Telefon kontaktowy: 604 29 29 97.

ZOO Safari w Okrągłym

27 km od Folwarku

ZOO Safari Okrągłe, to ponad 100 hektarów terenu, zamieszkałego przez ponad 24 różne gatunki zwierząt – w sumie około 400 sztuk! Zwiedzanie ZOO odbywa się samochodami terenowymi lub stylizowanymi bryczkami, co samo w sobie daje mnóstwo wrażeń i możliwość bliskiego obcowania ze zwierzętami. Przygodę zaczynamy od spotkania stada dzików, danieli, jeleni mandżurskich, axis i europejskich oraz wielu innych.

Telefon kontaktowy: 660 811 811

Czynne codziennie w sezonie letnim i zimowym. Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna!

Wieża widokowa w Starych Juchach

25 km od Folwarku

Punkt położony jest około 700 m od centrum Starych Juch w kierunku wsi Zelki. Około 300 m od granicy miejscowości, na szczycie wzniesienia, ukazuje się piękny widok na lasy, miejscowość Stare Juchy i okoliczne jeziora, w tym jezioro Jędzelewo.

Miejsce to rekomendował już w roku 1922 dr Mieczysław Orłowicz, znany przedwojenny polski krajoznawca i propagator turystyki, na łamach “Ilustrowanego przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii”.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Wieża czynna jest cały rok.

Twierdza Boyen w Giżycku

35 km od Folwarku

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Na początku kwietnia 1843r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno-murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.

Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy: Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość otaczać miał mur Carnota o długości 2303 m. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego mająca miejsce 4 września 1844 r., stanowiła początek właściwego etapu budowy Twierdzy.

Aktualne informacje i godziny otwarcia: twierdza.gizycko.pl

 

Most Obrotowy w Giżycku

35 km od Folwarku

Most obrotowy zbudowany został w 1860r. w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen, przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry. XIX-wieczny zabytek znajduje się na kanale Giżyckim (Łuczańskim), łączącym jez. Niegocin i Kisajno.

Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzeniaw bok, a nie do góry, jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach.

Most jest jedną z dwóch tego typu konstrukcji w Europie, a jedyną czynną do dnia dzisiejszego. Most otwierany jest według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej.

Wieża ciśnień w Giżycku

35 km od Folwarku

WIEŻA CIŚNIEŃ zwana Wodną Wieżą, wybudowana w 1900 r., zaopatrywała Giżycko w bieżącą wodę aż do roku 1997. Znajduje się na wzgórzu przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Wodociągowej. W całości zbudowana z czerwonej nieotynkowanej cegły, w stylu neogotyckim, z ciekawymi sklepieniami zewnętrznymi wokół jej korony.

Dwa herby nad wejściem: Mazurski i Miasta podkreślają przynależność regionalną. Kiedyś w wieży znajdował się zbiornik wyrównawczy, który przez 97 lat, aż do chwili przebudowy wodociągów, rozprowadzał wodę do wszystkich mieszkań dawnego Lötzen dziś Giżycka. Zbiornik wodny zaprojektował inż. Otto Intze. Umiejscowiony w kopule, zrobiony z cynkowej blachy, wysoki na 3,80 m o szerokości 8 m, mieścił w sobie ok. 200 m3 wody.

 

Ekomarina i Giżyckie Molo

35 km od Folwarku

Nowoczesny port pasażerski EKOMARINA z pełnym zapleczem technicznym, sanitarnym, poprawiającym bezpieczeństwo pasażerów oraz przewoźników powstał w Giżycku w roku 2010. Port zbudowano nad jez. Niegocin.EKOMARINA jest usytuowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, pomiędzy molem spacerowym nad jez. Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka, jaka powstaje pomiędzy terenami turystycznymi nad Niegocinem.

W pobliżu Ekomariny wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami. Jest to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka łączy port i nabrzeże jez. Niegocin z centrum miasta i pasażem, przy którym rozwija się kompleks usługowo-turystyczny z kamienicami, kawiarniami, restauracjami i apartamentami.

Kanał Mazurski w Leśniewie

35 km od Folwarku

Celem budowy było odprowadzenie w kierunku północnym wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku, oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około 17 tysięcy hektarów łąk. W późniejszym okresie zrezygnowano z funkcji energetycznej kanału i planowano wykorzystać go jedynie jako drogę wodną do transportu drewna, materiałów budowlanych, torfu oraz turystyki. Niektórzy snują przypuszczenia, jakoby Kanał Mazurski miał służyć jako droga wodna dla okrętów podwodnych typu U-Boot, a na Mazurach planowano budowę bazy remontowej tych jednostek.

Dodatkową atrakcją znajdującą się na terenie górnej śluzy widocznej na zdjęciu jest park linowy.

Obiekt czynny cały rok z bezpłatnym wejściem

Kolej Wąskotorowa w Ełku

48 km od Folwarku

Ełcka Kolej Wąskotorowa (wcześniej Ełcka Kolej Dojazdowa, niem. Lycker Kleinbahn) – jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, funkcjonującą do dnia dzisiejszego. Jej głównym zadaniem był przewóz mieszkańców okolicznych wsi do Ełku, czasem transportowano również towary. Jej działalności nie przerwała II wojna światowa ani zmiana przynależności państwowej – aż do lat 90. XX wieku nadal służyła jako regionalne źródło transportu. W 1991 roku Ełcka Kolej Wąskotorowa została uznana za zabytek. Od 2002 roku prowadzi jedynie kursy turystyczne (składy zabytkowe oraz współczesne).

Piramida w Rapie

50 km od Folwarku

Piramida w Rapie (1811 r.) to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki. Wielu ludzi wierzy, że piramida ma właściwości lecznicze. Piramida ma 16 m wysokości i mierzy u podstawy kwadratu 10 m.

We wnętrzu zachodzą duże zakłócenia pola magnetycznego. Piramida to grobowiec rodziny Fahrenheidów. Znajdujące się w nim ciała mają odcięte głowy. Zrobili to prawdopodobnie w 1945 roku radzieccy żołnierze.

 

Piękna Góra – Gołdap

55 km od Folwarku

Park linowy – Funkcjonowanie parku linowego uzależnione jest od warunków atmosferycznych.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 12:00 – 20:00

sobota – niedziela i święta 10:00 – 20:00

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych niezbędny jest kontakt pod numerem telefonu (87) 615-49-43.

Wyciąg narciarski

55 km od Folwarku

Piękna Góra (272 m n.p.m.) posiada najlepsze w tej części polski warunki naturalne do uprawiania sportów zimowych. Wzdłuż tras zjazdowych (350, 500 i 750 m) znajdują się wyciągi narciarskie (2 wyciągi orczykowe oraz usytuowana obok zajazdu, przy najdłuższej trasie zjazdowej, dwuosobowa kolej krzesełkowa).

Na dodatek ze szczytu Pięknej Góry w kierunku zajazdu prowadzi ponadkilometrowej długości, betonowy tor saneczkowy, który wykorzystywany może być zimą i latem. Na snowboardzistów czeka najlepszy snowpark w regionie. Stoki narciarskie są naśnieżane i ratrakowane, a po zmroku oświetlone. Na nowicjuszy czekają szkółki narciarskie i snowboardowe, lekcje prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów.

Dane kontaktowe: Zajazd Piękna Góra, Konikowo 11, 19-500, Gołdap

Tel. +48 87 615 49 43 / Tel. kom.+48 509 951 368

Wioska Indiańska

30 km od Folwarku

Kultura Indian fascynuje do dziś wielu ludzi na całym świecie. Żeby dowiedzieć się o niej więcej nie trzeba jednak lecieć aż za ocean, wystarczy odwiedzić Spytkowo niedaleko Giżycka na Mazurach.W 10-hektarowym gospodarstwie, położonym pośród mazurskiej głuszy, pasjonaci tematyki indiańskiej stworzyli obiekt popularyzujący wiedzę o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej i ich zwyczajach. Ale to nie tylko ekspozycje i opowieści snute przez przewodników czynią to miejsce niezwykłym. Odwiedzając je możemy też nauczyć się szacunku dla przyrody, z którą życie Indian było zawsze nierozerwalnie związane.

Telefon kontaktowy: 502 448 504

 

 

Tężnie solankowe

55 km od Folwarku

Czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220m i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi – jego cząsteczki wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Przebywając przy tężniach leczymy przede wszystkim górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną, depresję, stres i ogólne wyczerpanie organizmu.

 

Wilczy Szaniec – Gierłoż

65 km od Folwarku

Kwatera Hitlera znajduje się w kompleksie leśnym. Powstała ona w latach 1940-1944 na obszarze 2,5 km2. Wybudowano tutaj 70 obiektów z żelbetonu i cegły, w tym 7 bunkrów ciężkich. Drogi i ścieżki maskowane były przy pomocy rozpiętych nad nimi siatek z imitacją listowia. W 1945 roku, wycofujące się wojska niemieckie wysadziły wszystkie zabudowania. Obecnie ruiny kwatery Hitlera są udostępnione do zwiedzania.

W celu poznania dokładnej historii tego miejsca polecamy zwiedzanie obiektu z przewodnikiem. Udostępnione są dwie trasy zwiedzania.

Godziny otwarcia:

Od 1 kwietnia do 30 września: 08:00 – 20:00

Od 1 października do 31 marca: 08:00 – 16:00

Wstęp płatny: 17 zł / dorośli | 12 zł / dzieci i młodzież.

Kwatera Dowództwa Wermachtu

50 km od Folwarku

W celu kierowania niemieckimi wojskami lądowymi, w wojnie przeciwko ZSRR, wybudowano na Mazurach kwaterę Naczelnego Dowództwa Wermachtu na powierzchni ok. 3 km2. W zaledwie 8 miesięcy, mimo surowej zimy, zbudowano główne obiekty niemieckich bunkrów w Mamerkach. Obecnie zwiedzić możemy, m.in.: 30 świetnie zachowanych niemieckich bunkrów, w tym podziemny tunel.

Muzeum II Wojny Światowej, a w nim:

 1. Największą na świecie makietę bitwy pod Kurskiem oraz makietę bitwy o Stalingrad (16 m2).
 2. Bursztynową Komnatę – prawdziwy hit na Mazurach – rzetelnie oddana replika pożądanego przez wszystkich niemieckiego skarbu.
 3. Replikę łodzi podwodnej U-boot (25 m długości).
 4. Wieżę widokową (38 m wysokości) z panoramą jeziora Mamry.

 

Wstęp płatny

Telefon kontaktowy: 698 793 104

 

Most Stańczyki

72 km od Folwarku

Wiadukty służyły pierwotnie linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, która współcześnie nie jest już używana. Powstały, aby umożliwić przekroczenie rzeki Błędzianki.

Pierwszy most – południowy powstał w okresie 1912 – 1917 (różne źródła podają różne daty rozpoczęcia budowy, wiadomo jednak, że ruszyła ona w latach 1912 – 1914). Drugi – północny został oddany do użytku w roku 1918.

Wiadukty w początkowym okresie istnienia służyły głównie przewozom pasażerskim. Linia Gołdap – Żytkiejmy była wykorzystywana między innymi przez grzybiarzy i osoby, które chciały odpocząć na łonie natury.

Do końca II Wojny Światowej przejeżdżały po nich również pociągi towarowe, transportujące między innymi materiały, z których wybudowano Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Wstęp płatny ok. 5 zł. 

Muzeum Mazurskie – Owczarnia

63 km od Folwarku

W prywatnym muzeum w Owczarni możemy zobaczyć między innymi sprzęty codziennego użytku i narzędzia, jakich niegdyś używali Mazurzy. Największą atrakcją jest zachowana czarna kuchnia, w której gotowano na ogniu otwartym.

Zbiory się mieszczą w tzw. czworaku, zbudowanym w poł. XIX w. Jest to część zabudowy majątku ziemskiego położonego nad malowniczą doliną rzeki Guber.

W sumie w Muzeum zgromadzono około 1 tysiąca eksponatów

.Telefon kontaktowy: +48 (89) 752-20-23 lub +48 607 982 023

Kościół i Ruiny Zamku

72 km od Folwarku

W niewielkiej wsi – Sątoczno w gminie Korsze znajduje się jeden z piękniejszych gotyckich kościołów na Mazurach. Historia kościoła i wsi sięga ponad 700 lat. Do tej pory w najbliższych okolicach można jeszcze odnaleźć ślady po dawnych, rycerskich czasach. Nic w tym dziwnego, niegdyś znajdował się tu również zamek krzyżacki.

Osada kulturowa – Kadzidłowo

85 km od Folwarku

W skład zabytkowej osady wchodzi obecnie 6 drewnianych budynków przeniesionych tu z miejscowości południowej części Mazur i pogranicza mazursko-kurpiowskiego.

Najcenniejszym obiektem w osadzie jest zbudowana z masywnych bali chałupa podcieniowa przeniesiona z Warnowa. To unikat, bo do naszych czasów zachowały się jedynie dwa takie dwustuletnie budynki z podcieniem w obu szczytach!

W prestiżowym przewodniku Michelin muzeum w Kadzidłowie zostało wyróżnione słynną gwiazdką – jako jedyny obiekt w Krainie Wielkich Jezior!

Wstęp płatny – płatność tylko gotówką

Telefon kontaktowy: 87 425 74 74

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

76 km od Folwarku

Po drodze do Reszla warto zatrzymać się w niewielkiej lecz urokliwej miejscowości. Znajduje się tam jedno z najbardziej znanych Sanktuariów Maryjnych w Polsce. Dlatego zwane jest „Częstochową Północy”.Między Świętą Lipką a Reszlem biegnie Trakt pielgrzymkowy z zabytkowym zespołem kapliczek kalwaryjnych i wiekowymi lipami – pomnikami przyrody.

Zamek w Reszlu

82 km od Folwarku

Z 1241 roku pochodzi pierwsza wzmianka o drewnianej strażnicy wzniesionej przez Krzyżaków w zakolu rzeki Sajny. Wcześniej w miejscu tym prawdopodobnie istniał pruski gród. W 1350 roku biskup Jan I z Miśni rozpoczął wznoszenie obecnie istniejącego zamku murowanego, budowa trwała pół wieku. Na owym zamku w 1809 r została spalona ostatnia kobieta oskarżona o czary. Dziś znajduje się tam stała wystawa narzędzi tortur oraz galeria sztuki.Wstęp płatny.

Telefon kontaktowy: 89 755 01 09

 

Giżycko i okolice - atrakcje dla dzieci i dorosłych

Wiatrak z XIX wieku w Grądzkich
Puszcza Borecka
Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolisku
ZOO w Żywkach
Zniszczony Most Kolejowy w Kruklankach
Republika Ściborska - Osada Ekologiczna Ściborki
ZOO Safari w Okrągłym
Wieża widokowa w Starych Juchach
Wieża widokowa w Starych Juchach
Most Obrotowy w Giżycku
Wieża ciśnień w Giżycku
Ekomarina i Giżyckie Molo
Kanał Mazurski w Leśniewie
Kolej Wąskotorowa w Ełku
Piramida w Rapie
Piękna Góra - Gołdap
Wyciąg narciarski
Wioska Indiańska
Tężnie solankowe
Wilczy Szaniec - Gierłoż
Kwatera Dowództwa Wehrmachtu
Most Stańczyki
Muzeum Mazurskie - Owczarnia
Kościół i Ruiny Zamku
Osada kulturowa - Kadzidłowo
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Zamek w Reszlu