Jak poprawnie saunować w Ruskiej Bani?

RUSKA BANIA na Mazurach,

czyli jak poprawnie saunować (baniować)!

Baniowanie to doskonały sposób na zahartowanie organizmu, oczyszczenie cielesne (i jak twierdzi wiele osób – duchowe) oraz świetny pomysł na spotkanie towarzyskie.

Aby w pełni skorzystać z zalet baniowania, należy przestrzegać następujących wskazówek:

1. Nie należy korzystać z bani pod wpływem alkoholu ani bezpośrednio po obfitym posiłku.

2. Nie należy korzystać z bani w przypadku problemów kardiologicznych, nadciśnienia lub innych chorób stanowiących przeciwwskazanie do korzystania z sauny.

3. Do bani wchodzimy nago, z ręcznikiem i/lub pareo – na którym siadamy lub kładziemy się w taki sposób, aby żadna część ciała nie stykała się bezpośrednio z ławą. Nie należy korzystać z bani w stroju kąpielowym (zwłaszcza ze sztucznych, nieoddychających materiałów), ponieważ blokują one dopływ powietrza do skóry; mogą też wydzielać szkodliwe substancje pod wpływem wysokiej temperatury panującej w bani. W razie potrzeby można przykryć się ręcznikiem lub pareo. Uzupełnieniem stroju mogą też być filcowe czapki, chroniące głowę przed przegrzaniem.

4. W bani zachowujemy ciszę, nie używamy wulgaryzmów, szanujemy intymność pozostałych baniowiczów.

5. W bani przebywamy ok. 10-15 minut; w przypadku duszności, zawrotów lub bólu głowy itp., wychodzimy natychmiast.

6. Po wyjściu z bani konieczne jest schłodzenie, również trwające ok. 10-15 minut. Gorąco zachęcamy do schłodzenia w jeziorze – szczególnie w wykutej zimą przerębli! Zalecamy również uzupełnienie płynów (najlepiej woda, herbata ziołowa lub soki owocowe). Świetnie sprawdzą się również mrożone cytrusy.

7. Po schłodzeniu proces powtarzamy (w sumie 3-4 seanse w saunie), kończąc etapem schłodzenia organizmu.

8. Doskonałym uzupełnieniem jest wykonywany w bani zabieg masażu witkami brzozowymi, który wzmacnia efekt saunowania, przyspieszając krążenie krwi w warstwie skóry. Zabieg ten ujędrnia także skórę, a jednym z jego etapów jest peeling ciała.

9. Po zakończeniu saunowania należy uzupełnić płyny i mikroelementy; można zjeść lekki posiłek (doskonale nadaje się do tego znajdująca się w bani izba biesiadna). W przypadku wysuszenia skóry można użyć lekkiego balsamu lub oliwki w celu właściwego jej nawilżenia.

Polecamy wizytę raz w tygodniu w okresie zimowym, wynajęcie  Ruskiej Bani na specjalną okazję lub pobyt w jednym z dedykowanych pakietów pobytowych! 

Zapraszamy po więcej:

RUSKA BANIA

NOCE SAUNOWE – pakiet pobytowy

RELAKS w SPA

Poprzednie

Następny