Kiedy wypada spytać kobietę o jej wagę? Nigdy?

Kiedy wypada spytać kobietę o jej wagę? Nigdy?

Otóż dobierając narty biegowe, wręcz należy to zrobić!

Dlaczego? Ponieważ każdy model narty jest dopasowany pod konkretny zakres wagi narciarza. Narta reaguje z określoną siłą na nacisk ciała. Jeśli jest źle dobrana, to narciarz nie będzie w stanie docisnąć części narty z „łuską” do podłoża i narta nie będzie „trzymać” (tzn. będzie ślizgać się do tyłu). Albo przeciwnie – osoba za ciężka w stosunku do charakterystyki narty będzie dociskać całą powierzchnię narty przez większość czasu jazdy – narta będzie hamować.

Ten zakres wagowy jest nadrukowany na narcie (np. w modelach Salomona na wierzchniej części narty, nad przednią częścią wiązania). Liczba w środkowym wierszu po lewej stronie to dolna granica, a po prawej – górna granica przedziału wagi (np. narta na zdjęciu jest przeznaczona dla osób o wadze 60 – 75kg).

Oprócz wagi, należy uwzględnić także poziom zaawansowania narciarza: dla osób początkujących wybieramy narty bliżej górnej granicy przedziału, a dla zaawansowanych – dolnej.

W praktyce jednak rzadko pytam kobiety o wagę. Nie boję się wilków, a nawet żubrów – często biegam w Puszczy Boreckiej, gdzie można je spotkać. Jednak nawet moja odwaga ma granice.

Poza tym, nie zawsze odpowiedź będzie szczera. W dodatku kobiety (panowie zresztą również) zwykle nie biegają nago (chociaż ostatnio tzw. morsowanie na sucho staje się coraz bardziej popularne), więc należy uwzględnić także wagę ubrania, butów i ewentualnego dodatkowego wyposażenia (np. plecak, termos z gorącą herbatą).

Nawiasem mówiąc, początkujący zwykle ubierają się na biegówki zdecydowanie za ciepło. Bieganie na nartach to spory wysiłek, i należy się ubrać jak na… bieganie – i zdecydowanie lżej niż na spacer.

Biorąc to wszystko pod uwagę, błąd przy doborze narty może być bardzo duży.

Na szczęście istnieje metoda uproszczona – na podstawie wzrostu. Dla osób o typowej budowie ciała, narta powinna być od 5cm do 15cm wyższa od narciarza. I nie muszę pytać nie tylko o wagę, ale nawet o wzrost. Wystarczy przyłożyć nartę do danej osoby. I zaraz można śmigać po naszych przygotowanych trasach, po górkach i pagórkach Dzikich Mazur, po krainie żubra w Puszczy Boreckiej J

CENNIK WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU

Cena/ czas1hDzień
Łyżwy8zł30zł
Narty biegowe20zł50zł
Kij hokejowy5zł20zł
Instruktaż nart biegowych70zł/ 1 h/ 1 osoba
Każda dodatkowa osoba30zł/ 1 h / os.

Poprzednie

Następny