7 sposobów na niwelację przebodźcowania

STRES W PRACY – HAŁAS – ZANIECZYSZCZENIA ŚWIETLNE – SMOG – PROBLEMY W DOMU – BRAK KONTAKTU Z NATURĄ

Sztuka niwelowania negatywnego wpływu bodźców zewnętrznych, polega głównie na wnikliwym wsłuchiwaniu się w siebie. Kontrolowane testowanie różnych bodźców i szczera odpowiedź na pytania: „co mi szkodzi? co mnie stresuje?”, pomaga utrzymać równowagę życiową i zwyczajnie być zdrowszym.

Stresogeny dzielimy na psychologiczne i fizyczne. Te pierwsze, trudne do zmierzenia, związane z napięciem w miejscu pracy, domu czy stanem portfela, wymagają często radykalnych zmian i długoterminowych działań. Często pod okiem profesjonalistów (terapeutów, doradców finansowych, lekarzy).

W Folwarku Łękuk, uniwersalnej recepty na wszystkie stresogeny nie posiadamy, ale na część z tych drugich – fizycznych – mamy REMEDIUM.

Znamy co najmniej 7 sposobów, by wzmocnić ducha, ciało i umysł, jeśli zdecydujecie się na przyjazd w nasze okolice.

1. ZBAWIENNA CIEMNOŚĆ – nasza lokalizacja z dala od miast i sztucznego oświetlenia (sprawdź: 54.05522603658049, 22.14128286347703), gwarantuje zero zanieczyszczeń świetlnych. Spacer nadjeziorną ścieżką przy hotelu lub nocna wyprawa z przewodnikiem do Puszczy Boreckiej, to niezwykłe przeżycie. Zmysł wzroku ma urlop i może sfokusować się jedynie na rozgwieżdżonym niebie lub rozpoznawaniu kształtów natury. 
2. BŁOGA CISZA – tu gdzie kończy się asfalt, a las sąsiaduje z polami, zaczynają się nieznane, wciąż dzikie Mazury, strefa NATURA 2000 i Puszcza Borecka. Słychać głównie śpiew ptaków, pojedyncze pluski ryb i szumiące drzewa. Jesienią do orkiestry dołączają jelenie z rykowiska. W oddali można też usłyszeć wycie wilków, pomrukowanie żubrów czy „szczekanie” lisów. 

Ale najciekawszy odgłos to własne myśli…

 

3. AKTYWNOŚĆ TAKA, JAKĄ LUBISZ – spacery, bieganie, pływanie, nordic walking, dogtrekking, narty biegowe, łyżwy, kajaki (spływy również zimą!), fitness, siłownia, joga, taniec, stretching, tenis, piłka plażowa, ping-pong, koszykówka, wyprawy rowerowe. 

Można by wymieniać dalej co jeszcze dostępne jest u nas i w okolicy.

Nieważne co wybierzecie, ważne by sprawiało przyjemność, wprawiało ciało w ruch i pozwalało odetchnąć umysłowi.

SPRAWDŹ PAKIET FERIE ZIMOWE

 

4. UZDRAWIAJĄCA NATURA 

  • 10 m do pachnących permakulturowych ogrodów
  • 20 m do szumiącego, zamglonego jeziora Łękuk
  • 500 m do zapachu igliwia, runa leśnego i grzybów w Puszczy Boreckiej
  • 5 km do najbliższego dzikiego rezerwatu, pełnego śladów i dzwięków zwierząt.

4 pory roku = co najmniej 4 odsłony szlaków pieszych, rowerowych i biegówkowych. Tras idealnych na bose spacery, kąpiele leśne, kontemplację, oddech, chłonięcie wszystkimi zmysłami otaczającej przyrody.

5. ZDROWE DOTLENIENIE – Goście mówią, że u nas powietrze jest tak czyste, że aż kręci się w głowie. Ostrożnie zatem 🙂

Co świadczy o tym, że powietrze jest czyste? Przede wszystkim: nie ma zapachu.

Jeśli to za mało: wystarczy sprawdzić najbliższą certyfikowaną stację monitoringu powietrza i porównać dane pomiarowe dla swojej okolicy. Nasza stacja to Diabla Góra w Puszczy Boreckiej: sprawdź DANE POMIAROWE.

6. ROZLUŹNIENIE SPIĘTEGO CIAŁA 

  • sauna hammam, ruska bania, kąpiel w jacuzzi 
  • stretching 
  • masaż, rytuały SPA, seans aromateraputyczny z naturalnymi olejkami
  • sen na wygodnym materacu.

To nasze skuteczne sposoby na uwolnienie ciała od „zasiedzenia”, pracy przy komputerze, bółów związanych z długotrwałą jazdą samochodem, odtoksycznienie.

Przede wszytskim jednak skupienie się na sobie, odpoczynek, wyciszenie, odczuwanie na skórze dobroczynnego działania masażu czy sauny.

7. NIEDOCENIANA LECZĄCA SAMOTNOŚĆ 

Bywacie czasem SAMI? Tak naprawdę sami – bez wypełniających samotność bodźców (cyfrowych urządzeń, social mediów, platform serialowych, muzycznych zakupowych….).

Miewacie czas na medytację, modlitwę, przemyślenia albo NIC?

Zdarza się, że możecie być w hotelu SAMI i obsługa może jedynie dyskretnie i na życzenie zająć się Wami podczas pobytu.

Zapraszamy do Folwarku Łękuk w środku tygodnia w wybranych miesiącach jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

Restauracja, SPA i Matka Natura zadbają o Was, a recepcja znajdzie Wam odpowiedni termin na delektowanie się SAMOTNOŚCIĄ.

Poprzednie

Następny