Ruska Bania w Łękuku na zimowe wieczory... | Folwark Łękuk

Ruska Bania w Łękuku na zimowe wieczory…

Ruska bania,

czyli tradycyjna wschodnia sauna mokra, opalana drewnem. Inspirowana regionalną obyczajowością, zamiłowaniem do wspólnych kąpieli i biesiadowania, hartuje ciało i pomaga zachować zdrowie.

Łękucka bania, ukryta jest wśród trzcin na drewnianym pomoście z tarasem widokowym na jezioro. Składa się z dwóch części: parzelni z piecem i priedbanniku, czyli wypoczywalni, gdzie przy wspólnym stole zasiąść może około 12 osób.

Do pomostu zamocowana jest  drabinka, która niezależnie od pory roku pozwala schłodzić ciało po każdej wizycie w parzelni. Głębokość jeziora w tym miejscu wynosi „do pasa”.

Zimą zanurzamy rozgrzane ciało w przeręblu lub nacieramy śniegiem. Saunowanie nie może obejść się bez chłosty wiernitkami, czyli witkami brzozowymi. Ten tradycyjny rodzaj masażu pobudza krążenie i dopełnia ceremoniału.

Atmosfera i otoczenie bani czynią ją doskonałym miejscem na oryginalną imprezę okolicznościową lub integracyjną. Priedbannik aż prosi się, by zastawić go tradycyjnym jadłem i napitkiem, co umożliwia karta regionalnych specjałów. Na życzenie połączymy wizytę w bani z grillową ucztą lub biesiadą przy ognisku.

W łękuckiej bani doskonale zregenerujesz siły po wędrówkach pieszych, rowerowych i narciarskich w Puszczy Boreckiej.

Zapraszamy!

Cennik:

180 zł/ koszt seansu 2 h / do 6 os (w cenie woda i ręczniki)

300 zł/ koszt maksymalny seansu 2 h/ 10 os i więcej (max 12 os)

10 zł/os/ każda kolejna godzina

Od lipca w każdy wtorek od 19:00-21:00 „happy hours” w bani:

30 zł/ os – bania ogólnodostępna/ rozpalenie nawet dla 1 os

Czytaj więcej: Historia i rytuał

Klub baniowicza: http://bania.adresforum.pl/

Patrz też: Cennik rekreacji i wypożyczalni

Poprzednie

Następny