Noc Kupały | Folwark Łękuk

Noc Kupały

Podczas letniego przesilenia z 21 na 22 czerwca, dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto płodności i witalności. Po przyjęciu chrztu Noc Kupały nazwano Nocą Świętojańską. W niektórych regionach Polski obchodzi się je po dziś dzień, kultywując tradycje pogańskie.
Okolice Łękuka należą do tych regionów. Szukajcie więc z nami kwiatu paproci Panowie, wypuśćmy razem wianki na wodę, drogie Panie- wieniec wyłowiony przez wybranka gwarantuje ślub, a weselem zajmiemy się w Folwarku kompleksowo:)

Perunowe kwiecie, czyli kwiat paproci…

Poszukiwanie kwiatu paproci, który wg legendy, zakwitał tylko w tę jedną, szczególną noc, mógł znaleźć człowiek sprawiedliwy, o czystym sumieniu, który nigdy nikomu nie wyrządził krzywdy. Kwiat zapewniał znalazcy szczęście, miłość i bogactwo.

Kwiat paproci nazywany był też perunowym kwieciem, od imienia słowiańskiego boga burz Peruna. Według tradycji był metaforą słowiańskich panien, które na ten wieczór smarowały się liśćmi-afrodyzjakami, by zwabić potencjalnego narzeczonego.

Wianki i wróżby…

Wróżebne puszczanie zielnych wianków na wodzie miało kilka znaczeń. Jeśli wianek utonął nie wróżyło to dobrze pannie, która go uplotła. Jeśli popłynął w dal, ślub się stał pod znakiem zapytania. A jeśli, kto wianek wyłowił, miał się stać mężem szczęśliwej panny.

Po więcej legend, szczególnie mazurskich zapraszamy do Folwarku Łękuk!

Na zdjęciu: „Kwiat paproci”, obraz pędzla Witolda Pruszkowskiego,
źr. Wikimedia Commons/dp

Poprzednie

Następny